Dzisiaj jest Niedziela, 21 stycznia 2018 r. Imieniny: Agnieszki
 

kliknij aby powiekszyc

Aktualnosci:

DOŻYNKI GMINNO-PARAFIALNE W WARNICACH
05 wrzesień 2012 r., 14:45

     W pierwszą sobotę września na boisku sportowym w Warnicach odbyły się DOŻYNKI GMINNO-PARAFIALNE. Rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą Dziękczynną, przed którą wprowadzone zostały wieńce dożynkowe z poszczególnych miejscowości. Zanim jednak Księża obydwu parafii Gminy Warnice rozpoczęli nabożeństwo Eucharystii, wszystkich zgromadzonych przywitała Wójt Gminy Warnice Anna Hackiewicz-Gębska, która wraz ze Starostami Dożynek – Justyną Wochner z Zaborska oraz Zygmuntem Kijowskim z Kłębów - złożyła bochen chleba upieczony z tegorocznych zbóż i poprosiła Ks. Proboszcza o odprawienie Mszy Świętej Dziękczynnej koncelebrowanej. W swym przemówieniu szczególnie podziękowała wszystkim rolnikom za ciężką pracę, trud i wysiłek włożony w dbałość o plony i zbiory. Co ważne, po raz kolejny ominęły nas kataklizmy i anomalie pogodowe, których brak, przy dość kapryśnej aurze, jednak pozwolił na udane i sprawne żniwa.


     Podczas Mszy Św. delegacje z poszczególnych miejscowości wnosiły i składały na ołtarz dary – chleb, owoce, warzywa – plony z przydomowych ogródków i sadów. Po zakończonej Eucharystii wielki bochen chleba podzielony został na 8 części, a Wójt, Księża oraz Starostowie udali się z jego częściami pomiędzy mieszkańców, aby podzielić się tym codziennym, podstawowym pokarmem, z życzeniami, aby nikomu go nigdy nie brakowało.
     Kolejnym elementem uroczystości była prezentacja symboli Gminy – herbu, flagi, pieczęci i baneru, które zostały uchwalone wiosną tego roku, po wieloletnich staraniach oraz skomplikowanej urzędniczo-prawnej procedurze. Wójt Gminy nakreśliła krótka historię i drogę do uzyskania herbu, a na scenie wyeksponowana została tarcza herbu i flaga, aby mieszkańcy zapoznali się z nowymi symbolami, które będą funkcjonować na co dzień.


     Po prezentacji wręczone zostały nagrody oraz listy gratulacyjne dla Państwa Małgorzaty i Jana Chmielewskich z Nowego Przylepu. Zdobyli oni 1. miejsce w eliminacjach regionalnych i 3. miejsce w etapie wojewódzkim jubileuszowego, X OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU BEZPIECZNE GOSPODARSTWO ROLNE,  który w roku bieżącym objęty został honorowym patronatem Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Państwo Chmielewscy otrzymali list oraz upominek od Dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Koszalinie Pani Elżbiety Kopczyńskiej; z gratulacjami i prezentem przybył także Starosta Pyrzycki Wiktor Tołoczko. Również Wójt Gminy Warnice podziękował Państwu Chmielewskim za propagowanie zasad bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym, stosowanie innowacyjnych i nowoczesnych technologii oraz rozwiązań na miarę XXI wieku. Przede wszystkim zaś Pani Wójt podziękowała za promowanie naszej gminy i ukazywanie jej w jak najlepszym świetle na arenie regionu i województwa.
     Kolejnym elementem programu było otwarcie pobliskiego parku. „Budowa oświetlenia ulicznego wraz z zagospodarowaniem parku w Warnicach” to projekt napisany już 2 lata temu i złożony do Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie w ramach działania Odnowy i Rozwoju Wsi, objętego PROW na lata 2007-2013. Inwestycja zrealizowana w 2012 roku, refinansowana w 75% ze środków Unii Europejskiej, przebiegała w kilku etapach. Znaczącą pomocą przy realizacji projektu była praca społeczna mieszkańców, gł. członków Klubu Sportowego MECHANIK Warnice. Podjęli się oni trudnego zadania oczyszczenia terenu z dzikiej roślinności i nieuporządkowanych zarośli. Dzięki temu przyroda zyskała przyjemny, uporządkowany wygląd, a park – alejki, które ginęły dotąd w dzikiej i bujnej roślinności. Postawione zostały latarnie oświetlające teren, ławki i kosze na śmieci - dzięki temu park jest chętnie odwiedzanym miejscem, na spokojne i przyjemne spacery zarówno osób młodych, jak i starszych mieszkańców miejscowości. Uroczystego otwarcia wraz z przecięciem wstęgi dokonali: Starosta Pyrzycki Wiktor Tołoczko, Wójt Gminy Anna Hackiewicz-Gębska, Ks. Proboszcz Piotr Ilnicki, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Bogdan Skoczek, Radny Ryszard Staszewski oraz Sołtys Warnic Teresa Suliga.


     Po otwarciu parku przyszedł czas na konkurs wieńców dożynkowych. Piękne, pracochłonne kompozycje z różnych ziaren zbóż i traw, kwiatów i owoców oceniała komisja w składzie: Wójt, Ks. Proboszcz oraz Wiceprzewodniczący Rady Gminy, a także Starostowie Dożynek. Bardzo trudną decyzję w obliczu remisu: Wójcin i Obryta komisja podjęła na korzyść wieńca z Wójcina. Trzecie miejsce zdobyła kompozycja z Barnima. Nagrodę w postaci bonu na kwotę 300 zł z rąk Pani Wójt odebrała Sołtys Wójcina Renata Szydłowska. Za pozostałe miejsca wręczone zostały dyplomy.
     O godz. 16.00 na scenę wkroczył zespół KLERBOYZ, który dał wspaniały koncert, a słuchając ich repertuaru można było przekąsić rybkę – zaczęła się bowiem impreza w ramach kampanii promocyjnej JEDZ RYBY – BĘDZIESZ ZDRÓW. Do kulinarnego konkursu O ZŁOTĄ PATELNIĘ stanęły 3 stowarzyszenia naszej gminy: BIESIADA z Warnic, JASKÓŁKA Z Zaborska oraz PODĄŻAJMY WSPÓLNĄ DROGĄ ze Starego Przylepu. Do wyboru miały 4 gatunki ryb – sieję, sielawę, sandacza lub szczupaka - z których przygotowały: RYBĘ W CARRY, ROŻKI SZCZUPAKA i PULPETY ZE SZCZUPAKA W SOSIE CEBULOWO-POMIDOROWYM. Powołana do oceny potraw komisja obradowała w zamkniętym namiocie, nie znając autorów degustowanych potraw, za zadanie mając jedynie ocenić ponumerowane porcje. Tym sposobem z maksymalną liczbą punktów za pulpety w sosie główną nagrodę zdobyło Stowarzyszenie BIESIADA, które usłyszało tę radosną wieść tuż przed swoim występem, co dodało im radości przy wykonaniu dożynkowo-biesiadnych pieśni. Główną nagrodę w postaci czeku na kwotę 200 zł odebrała z rąk Pani Wójt – Prezes Stowarzyszenia Pani Maria Rzadkowska. Gratulujemy! Przedstawicielki stowarzyszeń z pozostałych miejsc również obdarzone zostały nagrodami i dyplomami.


     To nie koniec rywalizacji i konkursów. Przed rozpoczęciem wakacji ogłosiliśmy konkurs SOŁECKA SPIŻARNIA na najlepsze przetwory z owoców i warzyw. Fantazja i pomysłowość na nazewnictwo produktów z własnej spiżarni nie znają granic! Na konkurs złożono:  Z OWOCÓW – węgierellę, nalewkę z malin, sok wieloowocowy, nutellę, nutellę  węgierkową oraz tajemniczy słoiczek podpisany „na długie wieczory dla zdrowych i chorych”. Z WARZYW: pieczarki z papryką, sałatkę szparagową, korniszony, sałatkę ogórkową na ostro, leczo, ogórkogyrosówkę, warzywa w zalewie, diabelskie pizdryki i ogórki na ostro. Sołectwa, które walczyły o nalepkę „najlepszy i rekomendowany produkt z owoców i z warzyw w Gminie Warnice” to Reńsko, Barnim, Warnice A, Wójcin, Dębica, Nowy Przylep i Stary Przylep. Każdy słoik został podpisany od spodu, a komisja widziała tylko kolejne numery naklejone na słoiczkach. Degustacja przetworów zgromadziła przy konkursowym stole więcej i więcej zainteresowanych SOŁECKĄ SPIŻARNIĄ. Po ocenie wyglądu oraz smaku komisja wyłoniła zwycięzców: za najlepszy produkt z warzyw wskazała OGÓRKOGYROSÓWKĘ przygotowaną przez Stary Przylep. Z owoców na 1. miejsce wytypowano tajemniczą zawartość słoiczka „na długie wieczory dla zdrowych i chorych”, które okazało się przetworem z Reńska. Oprócz dyplomów i naklejek na słoiki zwycięzcy konkursu otrzymali bony o wartości 200 zł. Zdobywcy pozostałych miejsc otrzymali nagrody pocieszenia oraz dyplomy.


     Przez cały dzień trwał konkurs dojenia sztucznej krowy; w dwóch kategoriach – dorośli oraz dzieci – o miano najlepszego dojarza rywalizowało ponad 100 osób. Ostatecznie najlepszym udojem wśród dzieci i młodzieży mógł pochwalić się Piotr Marek z wynikiem 1,9 litra, następnie Kamil Drabczyk – 1,7 l i Gabriel Krasowski – 1,6 l. Wśród dorosłych bezkonkurencyjny okazał się Damian Wiśniewski, który wycisnął z naszej krówki 2,7 l w czasie 60 sekund! Na 2. miejscu – Przemysław Brząkała, który długo był liderem w tej konkurencji. Udój Przemka to 2,6 l, a na 3 pozycji z wynikiem 2,5 l znalazł się Mirek Ladra. Wszyscy panowie zostali obdarowani nagrodami, a zdobywcy tytułu najlepszego dojarza otrzymali nagrody główne i dyplomy z rąk Pani Wójt.

     Podczas imprezy wręczone zostały nagrody za IV WAKACYJNY KONKURS FOTOGRAFICZNY, którego rozstrzygnięcie odbyło się 28 sierpnia. Zdobywcy miejsc 1, 2 i 3 otrzymali atrakcyjne nagrody, a wszyscy uczestnicy zostali obdarowani dyplomami i nagrodami pocieszenia. Wszystkie prace złożone na konkurs można było podziwiać na specjalnej ekspozycji nieopodal sceny. Osoby, które jeszcze nie odebrały swoich nagród, mogą to zrobić zgłaszając się do pok. 14 Urzędu Gminy Warnice.
     Nowością podczas tegorocznych DOŻYNEK była WIOSKA ARTYSTYCZNO-RZEMIEŚLNICZA, która zgromadziła artystów i rzemieślników, prezentujących swoje umiejętności, pasje i zamiłowania. Były warsztaty garncarskie Pana Tomasza Szyszki i znany już PLENER MALARSKI; swoje rzeźby, płaskorzeźby i figury prezentował lokalny artysta Pan Grzegorz Dutka z Warnic. Ręcznie robiona biżuteria oraz ozdoby z filcu to stoisko Pani Katarzyny Mistrzak. Kto chciał, mógł podziwiać walki średniowiecznych wojów i zmierzyć się z Wikingiem-pasjonatą na miecze, toporki lub włócznie, a także zajrzeć do średniowiecznego szałasu i porozmawiać ze słowiańską wróżką. Dla wszystkich dzieci darmowe atrakcje w postaci dmuchanych zamków i zjeżdżalni ufundowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Stoisko gastronomiczne zapewnił Weselny Eden, była również wata cukrowa i popcorn, loteria fantowa przygotowana przez Stowarzyszenie JASKÓŁKA z Zaborska oraz ich pyszne ciasta i pieczone orzeszki. Konkursy dla dzieci oraz warsztaty bębniarskie – AFRYKAŃSKIE MUZYKOWANIE – przygotowała Agencja Promocji i Rozwoju WISENT ze Stargardu Szczecińskiego oraz Urząd Gminy. Od godz. 20.00 scenę we władanie przejął zespół ALABASTER – trio z Goleniowa, które fantastycznie grało i śpiewało do białego rana, a wyjątkową niespodziankę – pokaz fajerwerków – wraz z zabawą taneczną ufundował WESELNY EDEN.

//GALERIA ZDJĘĆ Z IMPREZY//


      Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania dożynkowej uroczystości i imprezy rozrywkowej, a w szczególności:
- Księżom – Ks. Proboszczowi Piotrowi Ilnickiemu, Ks. Proboszczowi Arkadiuszowi Strejko, Ks. Wikariuszowi Stanisławowi Rosołowi – za odprawienie Mszy Św. Dziękczynnej koncelebrowanej,
- Starostom Dożynek – Pani Justynie Wochner i Panu Zygmuntowi Kijowskiemu,
- przedstawicielom pocztu flagowego oraz pocztom sztandarowym OSP,
- OSP Obryta i OSP Zaborsko za zabezpieczenie parkingów oraz dbałość o bezpieczeństwo uczestników imprezy,
- Sołtysom za przygotowanie wieńców dożynkowych, darów oraz pomoc przy organizacji imprezy i udział w konkursie SOŁECKA SPIŻARNIA,
- Zespołom KLERBOYZ i BIESIADA za oprawę muzyczną Mszy Św, uroczystości i  imprezy rozrywkowej,
- stowarzyszeniom naszej gminy za udział w konkursie kulinarnym O ZŁOTĄ PATELNIĘ,
- artystom tworzącym WIOSKĘ ARTYSTYCZNO-RZEMIEŚLNICZĄ,
- Firmie EuroExpert za przygotowanie imprezy rybnej,
- osobom, które przygotowały dekorację wsi oraz ołtarza i sceny – Pani Elżbiecie Pospychale, Pani Bożenie Molińskiej i Pani Kazimierze Turko,
- Radnemu Panu Ryszardowi Staszewskiemu za użyczenie sprzętu oraz pomoc przy przygotowaniu parku do uroczystego otwarcia,
- Zakładowi Rolnemu Reńsko za pomoc przy dekoracji wsi,
- Państwu Frątczakom z Zaborska za pomoc przy dekoracji sceny,
- Państwu Ostrowskim z Nowego Przylepu za pomoc przy dekoracji sceny, ołtarza i stołów,
- Pani Sołtys Teresie Sulidze za pomoc przy organizacji imprezy,
- Sołectwu Dębica za użyczenie stołów,
- wszystkim, którzy pomagali przy sprawnym przeprowadzeniu imprezy,
- sponsorom:
GMINNEJ KOMISJI ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH,

 

 BIP

Elektroniczne
Biuro Obsługi
Interesanta
EBOI

Lokalne
Centrum
Certyfikacji
LCC

Zgodność Valid XHTML 1.0! Valid CSS!

Licznik 3883585

Obsługa techniczna
ALFA TV

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia