Dziś jest sobota 27 lutego 2021, imieniny: Gabriela i Anastazji

Zimą zwierzęta wymagają naszej szczególnej ochrony i pomocy. Dotyczy to nie tylko domowych pupili, ale także dzikich zwierząt oraz ptaków. Warto pomagać czworonożnym i skrzydlatym przyjaciołom. Trzeba to jednak robić rozsądnie, ponieważ np. nieumiejętne dokarmianie może im bardziej zaszkodzić niż pomóc.

1.   Zwierzęta mieszkające na podwórku

Jeśli pies lub kot zwykle przebywają na zewnątrz, to i tak na czas zimy i niskich temperatur czy wzmożonych opadów atmosferycznych zapewnij czworonogowi odpowiednie schronienie. Takim pomieszczeniem może być przestronna buda, którą wyściełasz słomą. Będzie ona doskonałym izolatorem, chroniącym przed wilgocią, wiatrem oraz niskimi temperaturami. Warto też karmić psy przebywające na zewnątrz karmą wysokokaloryczną, ponieważ zużywają one więcej energii na ogrzanie ciała i utrzymanie stałej temperatury.

2.   Zwierzęta domowe

Zima jest okresem, kiedy spacery z czworonogiem – psem czy kotem, powinny być poprzedzone odpowiednimi przygotowaniami. Przede wszystkim należy je skrócić, ponieważ zimą pies lub kot na co dzień mieszkający w ciepłym domu bądź mieszkaniu na dworze będzie odczuwał dojmujące zimno. Powinien mieć jak najmniej kontaktu z niskimi temperaturami, czy wilgocią.

3.   Zwierzęta w dzikim otoczeniu

Jeśli wybieramy się zimą na spacer dokarmiać wodne ptactwo zadbajmy, by zabrać ze sobą tylko takie pożywienie, które ptakom nie zaszkodzi – ziarna zbóż, drobno pokrojone warzywa czy specjalny granulat. Pamiętajmy – chleb to nie pokarm dla ptaków, może im bardzo zaszkodzić! Warto też przygotować karmnik i wsypać do niego ziarna zbóż, słonecznika, suszone owoce czy też kolby z ziarnami, a dla sikorek powiesić surową słoninę.